Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia z wizytą w Szczecinie

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia rozpoczął wizytę na Pomorzu Zachodnim od oficjalnego śniadania z Wicemarszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Jarosławem Rzepą, Prezydentem Miasta Szczecina Piotrem Krzystkiem oraz Konsulem Honorowym Ukrainy w Szczecinie Henrykiem Kołodziejem.

Pobyt ukraińskiego dyplomaty w regionie związany jest też z otwarciem wystawy na Zamku Książąt Pomorskichv”Ukraina światu. Skarby Ukrainy z kolekcji Platar”. Wystawa obejmuje  bezcenne dzieła ludów zamieszkujących Ukrainę, od VI tysiąclecia p.n.e. do XIII w. n.e., m.in. Złoto Kimmerów, Scytów i Sarmatów, klejnoty starożytnych Greków i Rzymian, złote artefakty z Bizancjum i Rusi Kijowskiej.

Kolejne punkty programu ukraińskiej delegacji to udział w 4. Kongresie Morskim oraz wizyta w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim. Ambasador będzie też gościł w Świnoujściu oraz w Goleniowie.

Na śniadaniu Ambasadę Ukrainy w Polsce, oprócz Andrii Deshchytsia, reprezentowali radca działu ekonomicznego Ruslan Perun i pierwszy sekretarz Ambasady Oleh Kazanischev. W spotkaniu uczestniczył także  kierownik Konsulatu Ukrainy w Gdańsku Łew Zaharczyszyn.