Wystawa “Mamo ja nie chcę wojny. 1939-45 POLSKA/2022 UKRAINA polsko-ukraiński projekt archiwalny”

W dniu 31-rocznicy uzyskania niepodległości przez Ukrainę obchodzonej w trakcie trwania rosyjskiej agresji na Ukrainie w Szczecinie otwarta została szczególna wystawa zatytułowana “Mamo ja nie chcę wojny. 1939-45 POLSKA🇵🇱 / 2022 UKRAINA 🇺🇦 polsko-ukraiński projekt archiwalny”.

Na wystawie prezentowane są rysunki polskich dzieci z 1946 r., które odnoszą się do II wojny światowej oraz rysunki dzieci z Ukrainy obrazujące trwającą w Ukrainie wojnę z rosją.

Wystawa została podzielona na wątki tematyczne: walka, okupacja, rodzina, represje, opór, zniszczenia, zwycięstwo-nadzieja. Wojna wygląda w oczach dziecka zawsze tak samo. Podobieństwo historycznych i współczesnych prac poraża. Dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i eksplozje. Rysują rannych i zabitych, zrujnowane domy, mogiły. Rysują siebie i swoją rodzinę, rysują ewakuację i ucieczkę. Ale rysują też nadzieję i swoje marzenia na przyszłość.

W Szczecinie ekspozycja, składająca się z 30. plansz będzie prezentowana na Jasnych Błoniach od 24 sierpnia do 23 września.

Organizatorem wystawy są: Archiwum Państwowe w Szczecinie i Urząd Miasta Szczecin.